ISSN 1931-8138 | Contact | Search | Home 

Home
About JGCG
Vision & Mission
Advisory Board
Editors
Contact Us

Current Issue
Archives
Book Reviews
Bookshelf
Commentaries

GCGI:
 - Arabic
 - Chinese Mainland
 - Chinese Traditional
 - English
 - German
 - Japanese
 - Persian
 - Turkish
Common Good
 - Conferences
 - Future & Past Conferences

Call for Papers
Submission Guidelines
Paper Review Form
Future Issues

Related Links
Site Search
 

برنامه ی جهانی شدن برای خیر عام

(Globalization for the Common Good Initiative)

کامران مفید*

همانطور ی که خیلی ها متذکر شده اند، در طول تاریخ دین هم منشاء خیر بوده است و هم منشاء شر. هم در گذشته هم در حال حاضر ، دین عامل بزرگی در درگیری ها به شمار آمده است.احتمال زیادی وجود دارد که این واقعیات تلخ در باره معنا و نقش واقعی دین همراه با بی عدالتی های سیاسی و اقتصادی ، نقض حقوق بشر، فقر، نفرت ، جهالت،جهانی شدن، استفاده از جنگ به عنوان ابزاری برای پیشبرد سیاست های امپریالیستی  و نادیده گرفتن مقررات و موازین بین المللی و اخلاقی باعث افزایش در گیری ها و مناقشات و حتی اغتشاشات در سراسر جهان شود.

دینداران واقعی که پایبند معنویت، شفقت و احترام به دیگران هستند نباید اجازه دهند که دینشان  موجب سوء استفاده ایدئولوژی های انحصار طلب قرار گیرد.باید همه با هم بر موازین صلح، تفاهم، احترام متقابل ، گفتگو و عدالت تاکید کنیم.ما باید از پلورالیسم دینی استقبال نموده و بپذیریم که حقیقت در انحصار کامل هیج دینی نیست. در حقیقت در این برهه از تاریخ که شاهد جهانی شدن ، بالا رفتن درجه حرارت جهان، بیماری ایدز و مشکلات دیگر هستیم، با همکاری با یکدیگر بیش از گذشته نیاز داریم.آینده ی جهان بستگی به آن دارد که  به فرزندانمان،  هم مسلکانمان و به همه آدمیان ارزش گفتگو، همکاری و همدلی را بیاموزیم.

برای تبیین  نقش دین در جهانی شدن یک نهضت کوچک و کم در جایی به نام جهانی شدن برای خیر عام در سال 2002 در شهر آکسفورد پایه گذاری شد. هدف این نهضت تقویت معنویت و شفقت در نهضت جهانی شدن است.ما می خواهیم مدل دیگری در برابر مدل قطعی  جهانی شدن که مبتنی بر قدرت برتر اقتصادی  و تجاری است  ارایه نموده و جهانی شدن را در وضعیت خیر و صلاح عام قرار دهیم.نهضت ما دوستان متعهد زیادی در سراسر جهان به دست آورده است.از آکسفورد به سنت پیترزبورگ در روسیه و سپس به دبی رفتیم.در سال 2004  در کنیا  بود و در سال 2006 به دانشگاه چمی نید در هاوایی کنفرانس برگزار خواهد کرد .برنامه های دیگری برای سال های آینده در دست تهیه است.

رسالت نهضت جهانی شدن برای خیر عام این است که ارزش های اخلاقی ، دینی . معنوی را در زمینه های اقتصادی و تجاری و در روابط بین الملل و در حوزه های خصوصی ترویج داده و زمینه تفاهم و همکاری در مسائل عمده ی بین المللی ، جامعه جهانی، فعالیتهای بخش خصوصی و بخش های عمومی و دولتی و موسسات علمی و بین المللی فراهم آورد و سیاست های همکاری همگانی برای مقابله با پالش های جهانی شدن را تشویق و ترغیب کند.

ما اعتقاد راسخ داریم که اقتصاد بازار تنها یک موضوع اقتصادی صرف نیست بلکه مکتبی برای ترویج روح انسانی است.در عین توجه به بسیاری از سوالات و مطالب مربوط به مسایل اقتصادی ما باید به جنبه های معنوی بشر توجه نموده و بر خلاف آنچه که امروز مطرح است ، به مسایل دل و روح نیز توجه نماییم. ما به مشکلات و چالش های جهانی شدن نه تنها از نظر اقتصادی که همجنین از جنبه های اخلاقی ، دینی و معنوی هم می نگریم.

ما اعتقاد راسخ داریم که گفتگو و همکاری واقعی بین ادیان ابزاری مهم برای نزدیک شاختن جهانیان و ایجاد یک محیط مشاعد برای ساختن جهانی همراه با صلح ، عدالت و بهروزی برای مردم خواهد بود.پیام نهضت جهانی شدن برای خیر عام پیامی خطاب به وجدان انسانی برای مقابله با برخی از این امور در سراسر جهان است.

دین همیشه یک عامل اساسی در پیشبرد تمدن بشری بوده است. هم چنین اگر اقتصاد و تولید ثروت نیز در خدمت ایده های اخلاقی قرار گیرند می توانند باعث پیشرفت انسانیت، معنویت و عشق و محبت شوند و ما را از یاس و بد بینی به سوی امید و خوش بینی واقعی سوق دهند و از شب به صبح، ار تاریکی به روشنایی و از زمستان به مهار رهنمون شوند.

جهانی شدن برای خیر عام چگ.نه آغاز شد؟ مقاله زیر را بخوانید. http://peacejournalism.com/ReadArticle.asp?ArticleID=2551 

 یکشنبه 29 ژانویه 2006 به قلم کامران مفید

 __________________________________________

*کامران مفید، بنیانگذار این نهاد و مولف کتاب یک دید بین الادیانی در باره ی جهانی شدن برای خیر عام مدرک دکتری خود را در رشته ی اقتصاد از دانشگاه بیرمینگهام در انگلستان در سال 1986 به دست آورد.در سال 2001 گواهینامه ی تدریس در مطالعات دینی را از کالج پلاتر ( Plater ) در آکسفورد کسب کرد.

آثار دکتر مفید در باره ی موضوعات مختلف از جمله اقتصاد، سیاست ، روابط بین الملل،الهیات، فرهنگ، محیط زیست و معنویت می باشد.مقالات او در تعدادی از بهترین نشریات علمی و فرهنگی و مجلات و روزنامه ها چاپ شده است.آخرین کتاب وی پیشبرد خیر عام: نزدیک سازی مجدد اقتصاد و الهیات، گفتگوی یک اقتصاد دان و یک الاهی دان با همکاری کشیش مارکوس برای بروک نوشته شده است و توسط انتشارات شیفرد والوین در ژوئن 2005 در لندن به چاپ رسیده است.
 

NOTE: We thank Dr. Farhang Jahanpour for translating this document from English to Persian.


Copyright 2006 - Journal of Globalization for the Common Good - www.commongoodjournal.com